Quantcast
Channel: Radioklub - vzkazovník
Viewing all 5791 articles
Browse latest View live

Petr Z.

$
0
0
Zdravím všechny,

chtěl bych Vás všechny poprosit o radu či názor, zda je možné do rychleji tvrdnoucího epoxidu zamíchat nějaké černé práškové barvivo, například saze, případně toner z laserovky, aniž by došlo k nějaké radikální změně chování epoxidu.

O co mi jde:

Při instalaci nových střívek do pouzder původních trubkových svitkových kondenzátorů a elektrolytů jsem to doposud dělal takto: po vydolování vší zalévací hmoty vývodů i svitku /většinou asfaltové směsi, příp. tmavá kompoundní měkčí hmota připomínající vosk, oboje ale při tavení to smrdí po asfaltu/, po instalaci, utěsnění nového střívka TC209 proti pohybu a doplnění zmenšeného vnitřního objemu na zhruba stejný objem svitku, jako byl ten původní /jinak by mi nevystačila hmota/ jsem původní hmotu opatrně a pomalu roztavil do konzistence velmi řídkého medu a konce trubky znovu pečlivě zalil.

Jak určitě víte, tak tohle znovuzalévání ale dost dobře nejde bez alespoň minimálního předehřevu trubky s novým střívkem, kterému zvýšená teplota zásadně nevadí. Jinak totiž bez předehřevu asfalt a jiné hmoty bleskově tuhnou a pokud nelejete na jeden vrz, dělá to moc nepěkné věci - po čase má dokonce tendenci se hmota vysunovat ven jako celistvý váleček, v trubce tedy příliš nedrží.

S předehříváním je ale obrovský problém u "asfalťáků" typu TC101-TC105 a podobných, neboť mají trubku z jakéhosi termoplastu či termosetu, co se teplem různě kroutí, smršťuje, praská a navíc u TC101-105 velmi ztmavne původní světlý, žlutobílý potisk až do kávově hnědé, špatně čitelné barvy.

S předehříváním je problém i u svitků ve skleněných trubkách. Z asi dvaceti mi jich cca šest prasklo napříč i při rovnoměrném prohřívání posunem a otáčením, aby asfalt pěkně zatekl i mezi vycentrované, černým fixem začerněné nové střívko a skleněnou trubku.

Jedině bezproblémové předehřívání před zaléváním snášejí pouze svitky, katodové i filtrační elektrolyty v pertinaxové trubce či trubce z impregnované kartonové trubky. Ty jediné se nechají předehřát klidně až na cca 80°C a roztavený asfalt do nich nádherně zateče a drží.

Každá nová zálivka konců asfaltem vypadá podivně - nepřirozeně se leskne a téměř každému znalci se rozsvítí varovná kontrolka, u které je napsáno: "s tímhle kondem někdo něco dělal, ten asfalt je moc lesklej" - počítal jsem i s tímto a nové zálivky jsem kašíroval tak, že ještě před ztuhnutím jsem konce kondenzátoru se zálivkami "opšoukl" prachem, získaným buď při vysávání aparátu, nebo prostým "pokojovým" prachem, získaným při vysátí horní plochy skříně a následném prohození vstupu s výstupem vysavače. Výsledek je naprosto dokonalý, asfaltová zálivka má matný povrch a je částečně špinavá tak, jak se na zálivku kondenzátorů v přístroji běžně lepí "provozní" prach :-)

Tak nějak mne to zalévání snad vhodnějším epoxidem napadlo při pohledu na papírové svitky TC191-TC195 a "teryleny" TC276-TC280. Ty mají vývody zalévány rovněž barveným či čirým epoxidem a koneckonců i samy "žluťáky" TC205-TC209 či TC215-TC219 mají konce zalévány podobnou pryskyřicí barvy, jaká se zrovna naskytla - světlešedou, tmavěšedou i žlutou, když na to přišlo...

Mám tu zrovna nachystáno pár vhodných adeptů: katodové elektrolyty TC500 25uF/12-15V, TC501 50uF/30-35V, dva filtráky TC512 8uF/350-385V, TC513 16uF/450-500V a jeden bezpečnostní TC106 5k/1600V - vše v impozantních černých, zřejmě duroplastových či termosetových trubkách. Mají skvěle zachovalý potisk a jsou tak velké, že se už vyplatí namíchat větší množství pomaleji tuhnoucího epoxidu, abych to stihl vše pozalévat, než mi epoxyd začne tuhnout. Zkusím epoxid dle návodu namíchat spíše na měkčí výsledek, neboť se při reakci tolik lokálně nezahřívá a je menší nebezpečí, že trubku poškodí. Ostatně zmíněné modernější svitky, zalévané většinou zeleným epoxidem nevykazují žádné deformace, způsobené tuhnutím epoxidu a nebýt zvlněných okrajů hliníkové trubičky, do které jsou "teryleny" zalévány, bylo by to vzhledově dokonalé.

Proto jsem se Vás rozhodl poprosit o Vaše zkušenosti z barvením epoxidu, pokud nějaké máte.

Moje blbnutí dle hesla "k čemu je mi KZ50 se zcela původním materiálem, když nemohu ani sám pro své potěšení vyzkoušet, jak umí tahle napohled ohavná plechová klícka burácet do reproduktorů různých typů a wattáží, různě rozvěšených po ještě volných stěnách místnosti:-), buzena všude rozvedenou nízkoimpedanční symetrickou modulační linkou ze Stradivari CCIR.

Upřeďnostňuju dřívější přístup Franty - aparát má umět zahrát, nejenom ležet na polici a chytat prach. Ostatně - jak je vidět na fotkách, ani Franta se s tím moc nesral - na kritická místa vpájel natvrdo nekamuflované žluťáky a hotovo...Já si dávám aspoň tu práci, že co nejdůkladněji kamufluju, takže ani po kolegou požadovaném otevření se nemusím stydět a schytávat poznámky o čuňatech :-)

Mé bláznovství v tomto oboru jde až tak daleko, že se už teď, po kouskách v nástrojárně Zbrojovky UB vyrábí první vzorek formy, kdy při vychytání jejích much půjde za její pomoci vyrábět k nerozeznání věrné repliky hovňáků zatím TC180-TC185 a pokud to půjde, tak ve stejných formách i řadu TC171-175 a snad i karamelky TC151-155 a TC161-166. Hmotu se již povedlo namíchat a po zkušebním "uplácání" přibližného válečku jen do pevnější bužírky z toho vyšel matně středně hnědý, válcový kondenzátor na 0,5m nerozeznatelný od TC185 M1/1000V. Díky lití do bužírky a zalití bez tvarované formy má váleček kolmé boky, po dohotovení formičky a vyřešení vyčerpání vzduchu bude mít výsledek tvar i barvu naprosto přesné.

Potisk je už zčásti vyřešen také - známostí s výrobkyní vložek do razítek Trodat, je ochotna nám objednat držák,ve kterém bude možno měnit gumové vložky s různými popisy, nejspíše těch nejpoužívanějších hodnot. Karamelky, osazované v přístrojích ze začátku 60.let přijdou na řadu později. Pokud to půjde dobře, tak Vám jako prvním nabídnu vzorky k posouzení. Uvnitř budou dle použití buď TC205-209, nebo teryleny na 400, 1000 a 1.600V, jichž mám značné zásoby /několik tisíc kusů od téměř každé hodnoty/.

Kromě již dávno profláklých papíráků TC101-TC106 je kvanta přístrojů /Tesla jde do módy/ osazena právě řadami TC180-185, TC171-175 a ty starší /včetně AZK201,401/ i kvantem karamelek, které jsou do jednoho všecky v řiti.

No, už jsem toho nakecal a prozradil dost.

Teď bych tedy rád oslovil zdejší osazenstvo s otázkou, co přesně a v jakém množství je možno do epoxidové pryskyřice vmíchat. V případě pokusů s hovňáky máme vyzkoušeno, že bez jakéhokoli porušení struktury či pevnosti je možné do pryskyřice zamíchat až 60, možná 70% váhového množství práškové malířské barvy /mix tmavě hnědé se žlutou a okrem/.

Předem moc díky za informace i za názory, zda by se vyplatilo repliky hovňáků a karamelek vyrábět.

Díky moc všem.

Petr


Martin Řehák

$
0
0
Zdravím, existují probarvovací pasty přímo pro epoxidové pryskyřice. Jmenuje se to tuším Eprotint a dělá to Sindat Plzeň. Není to žádná láce, ale funguje to dobře, mám to vyzkoušené. Probarvoval jsem tím epoxidovou pryskyřici, když jsem doléval skoro celý vrchní oblouk skříně u Telefunkenu 350.

Radim Vařák

$
0
0
K probarvování epoxidu lze bez problému použít klasické malířské práškové tónovací barvy. Svého času jsem vyráběl repliky bakelitových hnědých i černých knoflíků k rádiím a při vhodném poměru to bylo prakticky k nerozeznání od originálního bakelitu. Také žádnou změnu vlastností samotné epoxidové pryskyřice jsem nezaznamenal. Dá se takto dolít i chybějící část celé bakelitové skříně rádia.

Filip Váňa

$
0
0
Dobrý den, byla tu poptávka po Philips Saturn 839HU, nyní je něco tady: (nejsem prodávající!!)http://www.sbazar.cz/1711LC/detail/23704842-radio/nejnovejsi/2

Balek

$
0
0
kdosi na nějakém setkání říkal že když odléval knoflíky tak to dobarvoval barvami na barvení betonu. osobně s tím nemám zkušenost.

Takže "hovňáky" se tedy budou dělat tak že se TC20X zalije epoxidem v nějaké formičce ? To je zajímavé.

Milan

$
0
0
Barvím epoxid barvami do betonu,stačí troška rozmíchat před přidáním tužidla ,při lití je dobré namíchaný

epoxid ohřát tak na 50 st., lépe teče a bublinky jdou ven. Měřil jsem izolační odpor na odlitém knoflíku pro Rytmus obarveném černou barvu, při 500V ss byl větší než 1000 megaohmů .

Jano

$
0
0
No, já když u vzácnějších přístrojů zalévám kondenzátory do původních trubiček, používám asfalt a pistolovou pájku. Je výhodné si přerem asfalt odlít do tyčinky. Pak odtavíte pájkou přiměřené množství do trubičky a podle potřeby dohřejete. Vzhled dokonalý, potíže jsem neměl. Hrot pájky otřete za tepla hadříkem nebo vyměníte.

K.Smolka

$
0
0
Moje zkušenosti.

Kondy do trubek nezalévám tak, že vyplním zalitím celý vnitřní prostor. Nový menší kond vystředím kolečkem z pvc fólie nebo prešpanu, zaliju jenom vršek, tak do hloubky 4 - 5 mm. S asfaltem byla hnusná práce. Přesvědčivý efekt a výborné vlastnosti mají tavné tyčinky, vyrábí se i v černé barvě. Pracovat se dá tavnou pistolí nebo i páječkou. Pokud někdo chce "maximální materiálovou věrnost" Lze na tavnou hmotu nanést i asfalt ve vrstvě cca 1 mm. Tuto metodu jsem zvolil z důvodu , že s asfaltem je prostě strašně hnusná práce. To s tím "umělým stárnutím" prachem ,no .... věc názoru. Já zastávám názor, že má být vidět , že je to NOVODOBÁ náhrada, její historizující podoba je volena pouze proto, aby to nerušilo původní vzhled. Stejně, když je potřeba vyměnit jen dva, tři kondy, starý na jednom konci odpojím a vedle je žluťák. Vyschlé filt.elyty odpojuji a zespodu dávám moderní.

Taková malá úvaha. Podle mne historickou hodnotu přístroje dotváří i původní třeba již nefunkční historická součástka včetně své dobové technologie výroby. Pokud vyměníme obsah za novodobou součástku tak ji vlastně nenávratně znehodnotíme . /my tím tak trochu klameme a šidíme sami sebe/

Aby asfalt dobře navázal i na studenější povrch skleněných a jiný ch trubiček, zkuste tohle. Kousek asfaltu rozpusťte v benzinu, vznikne taková hustá barva, tu naneste štětečkem do vnitřku trubičky (anebo jenom na konce cca 5 mm , pak se vlitý asfalt naváže stejně jako do nahřáté trubky. Štětečkem nanesený asfalt nesmí úplně vyschnout před zaléváním .

Epoxid také plním malířskými práškovými barvami. Ale já měl problem se stuhnutím takové směsi. Musel jsem zkoušet různý poměr tužidla pro různé barevné směsi. Vždy to chtělo víc tužidla oproti čistému epoxidu, pozor nepřehnat , pak se to prudce zahřeje, vzkypí, může se i vznítit ! Je to asi podle chemického složení barvy, nejvíc reagovala hnědá, možná stejný odstín od jiného výrobce je netečný.


JirkaK

$
0
0
Dobrý den

V několika odpovědích bylo zmíněno "dolévání" chybějících částí poškozených bakelitových skříněk. Jakým způsobemto děláte? Děkuji

pentoda

$
0
0
Díky pane Žáku! Ovšem nabízeným způsobem získání konvertory řešit určitě nebudu. Ten E-bay chce kromě kotaktních dat i sdělení přístupu k mému bankovnímu kontu. To by sdělil ve dnešní době, kdy hackeři vykrádají konta lidí běžně - proč jim tedy dávat do rukou data k tomu potřebná? Takže takhle ne, ale vypravím se do kamenných obchodů s novou nebo použitou elektronikou, a pěkně po staru si případně nabídnutý kovertor kopím, i kdyby mě měl přijít na jednou tolik peměz, zač by byl u E-bay. Toť vše.

Vratislav-OK1ZAF

$
0
0
Lidičkové drazí!

Pro rekonstrukci jednoho historického TV, těžce napadeného surovými "sběrači barevných kovů", sháním sovětské 70° vychylovací cívky (bez magnetického ostření) z libovolného tehdejšího TV (všechny tehdejší ruské/sovětské 70° vychylovačky byly bez problémů zaměnitelné),

a též sháním TV kanálový volič PTK (nebo PTP), pokud možno kompletní, v opravitelném stavu.

Již předem dík za případné nabídky.

V.R.

Juraj Mlynár

$
0
0
Na slovenskom Bazosi v sekcii-Starožitnosti z 23.04.2017.,je Rubín 102 maník je z Komárna a chce za to 45Eur.Pozrite si to a ak ho ešte má,zavolajte mu,ak sa dohodnete,tak by som Vám to pomohol vybaviť a dovliekol do Jemčiny.

Jiří

$
0
0
Dobrý den

Pro nalezence zesilovač Transiwatt 140 studio poptávám kryt.Přístroj je již rozehraný,tak mu nic víc nechybí.

Vratislav

$
0
0
Zdravím, nemáte prosím někdo nadbytečný kryt na stupnici pro Philips Saturn 839HU? Ne stupnici jako takovou, ale ten snad celuloidový kryt? Ten náš je tak zažloutlý, jako by byl 50 let v šenku, kde se hulí jako o závod, takže stanice nejsou vůbec čitelné. Ba i vhodný materiál či odkaz na jeho koupi. Zatím je hledání bezvýsledné, bohužel. Díky.

Vratislav

$
0
0
Foto je zde: http://www.radio-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=1336 Sem na stránky mi to prostě nějak nejde a nejde...**19

Milan

$
0
0
Dobrý večer ,neporadí někdo ze zdejších odborníků - dávám do pořádku zdevastovanou Bezdru Special 47 a krom jiného je značně podezřelé/očouzené výstupní trafo - naměřil jsem primár ss cca 660 Ohmů ,což se mně zdá ve srovnání s jinými rádii poměrně dost , ale nikde jsem hodnotu žádnou hodnotu v dokumentaci nenašel . Poradí někdo ? Díky.

Jirka Hájek

$
0
0
Ohmický odpor u VT je v rozmezí 250 - 800 ohmů, záleží na průměru drátu a počtu závitů. Impedance je pro elektronky EL3 (11) 7 kohm. Trafo se dá vyzkoušet třeba v jiném rádiu. Lze také zapojit na vinutí pro reproduktor cca 2-3V střídavých a na vinutí pro elektronku bude napětí 60-100V. Pokud má VT závitový zkrat napětí bude hodně malé.

Jiri Placek

$
0
0
Elegantne lze zkraty v transformatoru zjistit zkouseckou ktera se pouzivala na hledani zkratu mezi vinutim vysokonapetoveho trafa nebo vychylovaci civky v televisoru. Je to v podstate oscilator ktery se zatlumi energii absorbovanou ve zkratovanych zavitech. Pekny popis je na strane 38 v

http://www.americanradiohistory.com/Archive-Radio-Electronics/50s/1958/Radio-Electronics-1958-12.pdf

Zkousecka pracuje dobre i pro testovani audio ci sitovych transformatoru pokud maji vetsi pocet zavitu. Ja pouzivam zkousecku Kirby Flyback Transformer Tester 98, je to v podstate stejne zapojeni.

Honza Mottl

$
0
0
Zdravím,

kdysi jsem řešil stejný problém u Ph Sirius. Sehnat celuloid se mi také nepodařilo, nakonec jsem použil nějaké starší průhledné desky na papíry ze silnější plastové fólie (ne Euro). Dříve se používaly dosti hojně, prodávaly se transparentní bezbarvé, žluté a snad i zelené. Výsledek byl celkem dobrý.

Milan

$
0
0
Děkuji za názory , podle schématu v Kottkovi má být ss úbytek na výst.trafu 10V při proudu anody 36 mA , což by odpovídalo cca 330 Ohmům odporu primáru . Naměřím však 2x tolik . Zkusím to ještě střídavým napětím a kouknu na to osciloskopem. Je možné,že trafa osazovali různá podobně jako elektronky a jiné součástky,co zrovna sehnali v té poválečné bídě.
Viewing all 5791 articles
Browse latest View live